A filmek és a könyvek varázsa nemcsak a történetekben rejlik, hanem abban is, hogy gyönyörű, izgalmas helyszínekre kalauzolnak el bennünket. Sokszor ezek a városok, épületek annyira érdekesek vagy szépek, hogy kedvet kapunk személyesen is felfedezni őket. Egy-egy híres jelenet színhelyén állva újra átélhetjük kedvenc filmjeink, könyveink hangulatát. Gondoljunk csak a Trónok harcának városára, Dubrovnikra, vagy a Da Vinci kód Párizsi jeleneteire.
Nem kell messzire utaznunk (gondolatban és a valóságban sem), hogyha országunkban is keresni szeretnénk ilyen helyeket.
Elég csak Budapestre kirándulni, a Mátyás-templom környékét felfedezni, mely megismerésében Berg Judit: A holló gyűrűje című könyve segít.
A történet itt játszódik, ahol a templomot díszítő állatok (gorgó, sárkány, bárány, hal, bagoly, kutya, oroszlán stb.) életre kelnek egy vihar és villámlás következtében. Csak akkor változhatnak vissza, és díszíthetik a templom részeit újból, ha visszaszerzik, megtalálják a templom hollójának a nagy viharban eltűnt gyűrűjét. Kaland, izgalom, pletyka, irigység, barátság, szeretet, felelősségvállalás, összetartozás … minden megtalálható benne!
Ebben az évben a harmadik évfolyamosokkal ezt a meseregényt dolgoztuk fel ajánlott irodalomként. Rendhagyó módon azonban idén nem kiállítást szerveztünk a hónapok során készült munkákból, hanem a könyv és a hozzá készített feladatgyűjtemény befejezése után osztálykirándulás keretében fedeztük fel a meseregény helyszíneit.
Úgy, ahogy a főhős Bodza kutya (aki Anna királyné hűséges kőkutyája a templomban), mi is végigsétáltunk a Bécsi kaputól a Fortuna utcán, a Táncsics Mihály úton, a Babits sétányon (Emma és a papája otthona). Megnéztük hol bújhatott el Gallusz, a kakas, a Béla-torony szélkakasa, aki a pletykák és rágalmak miatt került ártatlanul bajba.
A Halászbástya és a Szentháromság tér környékét is bejártuk, majd a gyerekek foglalkozáson vettek részt a Mátyás-templomban. Itt játékos formában megismerkedtek a templom történetével, a meseregény szereplőit, állatait kutatták fel a falakon, freskókon, domborműveken, ablakokon, mennyezeten. A kápolnákban (Szentháromság-kápolna, Loretói-kápolna) érdekes információkhoz jutottak például a Fekete Madonnáról, a török harcokról, majd megtekintettük a koronázási jelvényeket, a Szent Korona másolatát is. Kívül, az épület tetején megkerestük a gorgókat, a holló gyűrűjét, a Menyasszony-kaput, valamint a Zsolnay cserepek színeit, mintáját is megnéztük.
Spoiler! Végül átsétáltunk az ellenség (a varjak) főhadiszállására, a Budavári Palotához, ahol a Buzogánytoronyba elrejtett gyűrűt Bodza és Gallusz visszaszerezte.
Persze ez „csak” egy mese, mégis a valóság és a könyv így különleges módon összefonódik. Az utazás ezáltal nemcsak térben, hanem élményben is gazdagabb lesz. Reméljük a gyerekek is így gondolták!
Minden kisiskolásnak melegen ajánljuk ezt a megható és izgalmas történetet! Meg persze a budapesti kirándulást is!
Pápainé Molnár Anikó