A Víz világnapja alkalmából több felsős (6.a, 6,b, 7.a, 7.b) osztályokkal, látogatást tettünk a Bácsvíz martfűi vízmű telephelyén.
Kézsmárki László üzemmérnökség vezető és Patkó Dániel víztermelési csoportvezető szakmai tájékoztatójával, betekintést nyerhettünk Martfű ivóvíz tisztítása és a település ivóvíz ellátásába.
A tanulók megtudták, hogy 266-315 méter talpmélységű kutakból nyert nyersvíz az alábbi vízkezelési folyamaton át jut el a lakosság felé.
A víztisztítási technológia lépései:
– Gáztalanítás: a magas metántartalom miatt szükséges, ellenáramú víz-levegő érintkeztetéssel történik. A levegővel való intenzív érintkezés miatt a vízben oldott vas oxidálódik, valamint a víz oxigénnel telítődik.
– Vegyszeradagolás: koaguláló- és flokkuláló- szerek adagolása a szerves anyagok eltávolításához.
– Szűrés, biológiai ammóniummentesítés: a pelyhesített szerves anyagok és az oxidált vascsapadék eltávolítása homokszűrők segítségével történik. A szűrőtöltet felületén megtelepedett nitrifikáló baktériumok először nitritté, majd nitráttá oxidálják az ammóniumot.
– Előklórozás: a biológiai zóna lehatárolása, ill. a technológiai berendezéseken mikroorganizmusok elszaporodása megelőzése érdekében. A biológiai ammóniummentesítés esetleges sérülése esetén az előklór dózis megemelésével az ammónium törésponti klórozással is eltávolítható.
– Aktívszenes adszorpció: az aktívszén adszorberen egyes szerves vegyületek, valamint klórozási melléktermékek és a maradék aktív klórvegyületek megkötődnek.
– UV fertőtlenítés: az UV fény megakadályozza a baktériumok szaporodását.
– Utófertőtlenítés: klór adagolásával történik a víztárolók előtt, melynek segítségével a tárolókban és a vízhálózatban a fertőződés megelőzhető.
– Sóoldat adagolás: a vízkeménység növeléséhez kalcium- és magnéziumsók adagolása lehetséges.
A víztisztítási lépések után kerül az ivóvíz a tiszta víz tárolókba. A tisztavíz tárolókból a lakosság és a víztorony felé, hálózati nyomásfokozó szivattyúk segítségével juttatják el az ivóvizet. A technológiai folyamatok között rendszeresen történik vízmintavétel, amellyel biztosítják, hogy mindig egészséges víz kerüljön a lakossághoz. Az egész rendszer működése PLC által vezérelt és ellenőrzött. Ambrus Sándor szakdolgozó bemutatta az aggregátor működését, mely egy esetleges áramszünet esetén biztosítja a rendszer folyamatos működését.
Soós Ákos 6.a osztályos, Sipos Lilien és Kostyó Noémi 7.a osztályos tanulók érdeklődését, aktivitását Bácsvíz logóval ellátott pohárral jutalmazta Kézsmárki László üzemmérnök.